2006. március 20.
A Krétakör Amerikában

Március 11-én a New-York-i Magyar Kulturális Intézetben került sor a Krétakör Színház amerikai vendégjátékának záróeseményére, amelyen a társulat tagjai a meghívott magyar és amerikai közönségnek beszámoltak a háromhetes kint tartózkodás során szerzett élményeikről.

A Krétakör a New Jersey államban, New York közelében fekvő Montclair State University-n rendezett Peak Performance - Celebrating The Creative Voice (= Csúcsteljesítmény - a kreatív hang ünnepe) elnevezésű összművészeti fesztivál keretében játszotta két produkcióját, a Sirájt és a FEKETEországot, összesen 7 alkalommal (a nyolcadik, a FEKETEország egyik előadása a közlekedést nehezítő nagy havazás miatt elmaradt).

Ha fesztiválhangulat nem is volt érzékelhető a két egyetemi színház, a Howard Fox stúdiószínház és a Kasser Theatre körül, az utolsó előadásra már mindkét produkción megtelt a nézőtér, és a visszhang - a nézőké éppúgy, mint a kollégáké és a kritikusoké - igen pozitív volt.

"Csehov magyarul előadott Sirálya a színházi évad egyik legfontosabb és pazar előadása. (...) A produkció magával ragadó az első pillanatától fogva (...) a színészek rendkívüliek. (...) A darab elején Konsztantyin azt mondja: Szerintem a mai színház csupa rutin. Az meglehet, de nem akkor, amikor a Krétakör játszik. "

- írta Szárnyaló Sirály címmel a legnagyobb New-Jersey-i napilap kritikusa.

Ugyanő "frenetikusan mulatságos politikai szatíraként" ajánlja a "kalandvágyó színházlátogatók" figyelmébe a Feketeországot, kiemelve, hogy "alig hihető, hogy a tizenhárom szereplőből kilenc megegyezik azokkal, akiket a lenyűgöző Sirály-produkcióban láttunk."

 

Miután többen - meghívóink, a társulat, de mások, például a világhírű román származású színházrendező, a jelenleg a Columbia egyetemen tanító Andrei Serban is - úgy érezték, New Yorkban sokan lemaradtak a Sirájról, március 4-én koradélután, a társulat a Magyar Kulturális Intézet Broadway-n található irodájában meghívott szakmai közönségnek újra eljátszotta az előadást. A tágas loft tere kiválóan alkalmas helyszínnek bizonyult, a színházi eszközöktől teljesen megfosztva, nappali világításban, a szomszédos építkezés zajai között zajlott a játék. A hétköznapi környezetben mintha még élőbben, még hitelesebben jelentek volna meg az előadás szereplői, a jelenlevők kivételes intenzitású színházi esemény részesei voltak. 

A montclairi fellépések végeztével a társulat a Magyar Kulturális Intézet meghívására még egy hetet New Yorkban töltött. Orsós László Jakab, az Intézet igazgatója és munkatársai segítségével Merényi Anna, a Krétakör dramaturgja - aki korábban egy évet töltött ösztöndíjjal a Columbia Egyetemen - egy hetes rezidens programot szervezett, amely során a Krétakör tagjai a szokásos turista-szintnél mélyebben, találkozókon, szakmai programokon keresztül ismerkedhettek meg a megapolisz életének egyes részleteivel, abban a reményben, hogy a tapasztaltak - színházi feldolgozásban - egy esetleges későbbi előadás részeivé válhatnak.

A szombati búcsú-esten a társulat tagjai - akik legtöbbjének ez volt az első látogatása az Újvilágban - különböző formákban számoltak be amerikai élményeikről: volt, aki zenés installációt rendezett be az intézet hűtőszekrényében, volt, aki rövid happeninget tartott, de a legtöbben útinaplóikból idézték fel a legtanulságosabb, legmulatságosabb, legemlékezetesebb eseményeket. A helyiség falának és padlójának egy részét felirat borította: a falon az a kérdés, amelyet az országba való belépéskor tesznek fel az idegennek: "Mivel igazolja, hogy vissza fog térni a kiindulási helyére?" - a padlón pedig a társulat tagjainak erre a kérdésre adott válaszai.
Fotók: Bánki Gergely

Március 11-én a Krétakör tehát visszaindult "kiindulási helyére", de nem sokáig tartózkodott ott: ezen a héten már Berlinben játssza a társulat ugyanezt a két darabot, a Sirájt és a FEKETEországot a Magyar Évad keretében, a Hebbel Theaterben.

Fotó: Erős Balázs

 

 A Krétakör vendégjátéka a Montclair State University szervezésében, a New Yorki Magyar Kulturális Központ közreműködésével, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma és a Malév támogatásával valósult meg.

Veress Anna
Linkek
Letölthető anyagok
A Krétakör Amerikában 1. (203,7 kByte)
A Krétakör Amerikában 2. (111,6 kByte)
A Krétakör Amerikában 3. (112,8 kByte)
A Krétakör Amerikában 4. (186,0 kByte)
A Krétakör Amerikában 5. (149,0 kByte)
A The Star-Ledger kritikája magyarul (101,1 kByte)
A Krétakör Amerikában 6. (248,9 kByte)