2007. február 27.
Aranyvackor pályázat és díjkiosztó

2007. március 5., 11 óra, Kogart Ház

A rendezvény háziasszonya Scherer Péter színművész.

Mi az az Aranyvackor?

Az Aranyvackor-pályázat célja olyan tehetséges írók és illusztrátorok felkutatása-megtalálása volt, akik képesek magas színvonalon szólni a gyerekekhez, és akiknek a munkáiból mind képileg, mind tartalmilag igényes gyerekkönyv készíthető. A pályázat tematikája: Gyerekügyek-gyerekbajok -- olyan, az elsősorban 2-6 év körüli gyerekek mindennapjait meghatározó ügyes-bajos, komoly és komolytalan dolgok feldolgozását vártuk, ami a gyerekek saját életéről szól. A kiírásra rengeteg igényes és ígéretes pályázat érkezett. A díjátadó rendezvény keretében lehetőség nyílik arra, hogy a zsűri által kiválogatott, a második fordulóba bekerült műveket az érdeklõdõk, a sajtó munkatársai, a meghívott kiadók képviselői megtekinthessék. Scherer Péter a díjnyertes pályamunkákból részleteket olvas fel, a zsűri értékeli a beérkezett pályázatokat, és természetesen átadjuk az Aranyvackor-díjat, a dicsérő okleveleket és különdíjakat.
A kiállítás tehát aznap, március 5-e délelőtt a Kogartban, március 9-től 19-ig pedig az Uránia Nemzeti Filmszínház Kávézójában tekinthető majd meg.

Miért van szükség egy ilyen díjra?
Közhelynek tűnik, a gyakorlat azonban azt mutatja, nem fölösleges elmondani: nem mindegy, hogy mit lát, mit hall, és mit olvas a gyerekünk. Sőt! Ahhoz, hogy gyerekeinkből művészetértő és a művészetet, olvasást szerető felnőtt váljék, nagyon komolyan kell vennünk, hogy az, amit lát, hall és néz, jó minőségű legyen. A MKKE adatai szerint a Magyarországon megjelenő könyvek 10%-a gyerekkönyv - és ennek a 10%-nak legnagyobb örömünkre egyre nagyobb hányada a szövegre és illusztrációra egyaránt adó, minőségi munka. A külföldi kínálattal összehasonlítva azonban még mindig azt látjuk, hogy kevés itthon az igazán jó gyerekkönyv, az olyan kiadó, aki tudatos koncepcióval rendelkezik, és az olyan szülő, aki megfontoltan tudna választani az óriási és áttekinthetetlen kínálatból. A díjalapítással -- természetesen azon túl, hogy új tehetségeket találjunk -- az volt a célunk, hogy az alkotók megismerhessék egymást, a kiadók megismerhessék az alkotókat, a sajtó és rajtuk keresztül a nagyközönség pedig megismerhesse azokat a kiadókat, akik komolyan gondolják azt, hogy egy gyerekkönyv elkészítése egyáltalán nem gyerekjáték, hanem komoly szakma. Azt várjuk, hogy egy kicsit felpezsdüljön és színvonalasabbá váljék a magyar gyerekkönyv-piac, hogy a gyerekkönyvekhez való hozzáállás és a gyerekirodalomról való gondolkodás végre itthon is felnőtté váljék.

Zsűri:
Békés Pál, író, az IBBY (Gyermekkönyvek Nemzetközi Tanácsa) magyarországi elnöke
Kovács Eszter, Pozsonyi Pagony, szerkesztő
Lantos P. István Csodaceruza, művészeti vezető
Paulovkin Boglárka grafikus, illusztrátor
Rófusz Ferenc animációs filmrendező
A pályázat fővédnöke: Marék Veronika, író-illusztrátor

Díjak és különdíjak:

Aranyvackor díj (100 000 Ft a Pagony felajánlásából) és dícsérő oklevelek
Kogart-különdíj a legjobb illusztrációnak
ÉS-különdíj a legjobb szövegnek
Pagony-különdíj a legkönyvretermettebb szövegnek/illusztrációnak
Csodaceruza-különdíj a legtehetségesebb pályakezdőnek
Csimota-különdíj a legeredetibb illusztrációnak
Könyvmolyképző-különdíjak a legelevenebb szövegért és a legszebb hagyományos illusztrációért

Linkek