Tisztelt Színházi Szakma!
A Szolnoki Szigligeti Színház igazgatói székének pályázata körül sok a tisztázatlanság és a vélhető jogsértés. Ezért fordulunk a Magyar Színházi Társasághoz, a közvéleményhez, ill. azokhoz a felelős alkotó művészekhez, akiknek elegük van abból, ami az ország színházi vezetőinek kinevezése körül zajlik.
Az előzményekhez tartozik, hogy a társulati tagok – miután a sajtóban nyilvánosságra került Balázs Péter, mint esélyes jelölt – egymás között próbáltak konszenzusra jutni a helyzetükkel kapcsolatban. Felmerült a társulati nyílt levél megfogalmazása, de végül a polgármesterrel való személyes beszélgetés mellett döntött a társulat. A polgármester készségesen meghallgatott minket, és rögtön kijelentette, hogy „ez nem politikai döntés”.
/ Az alább olvasható idézetek ezen a megbeszélésen hangzottak el. /
Szalay Ferenc polgármester elmondta, Balázs Péter meghívása az ő személyes döntése, és nem politikai döntés van a háttérben. Ugyanakkor azt is mondta, hogy 99%, hogy ő lesz az új igazgató. Akkor a polgármester szava szent? Ő dönt egyedül?
Egy több évtizedes sportolói múlttal rendelkező pedagógus döntése ez, aki élete és munkássága nagy részét Szolnokon töltötte. Az elmúlt időszakban a Szigligeti Színházban csak Balázs Péter „beemelt” előadását látta, a társulatot nem ismeri. / Ez a "beemelt" előadás utólag került a bérletprogramba, Molnár Ferenc Delila című műve. /
A polgármester olyan műsorstruktúrát szeretne, „ami mindenki számára vonzó”, „a magas kultúrától a populárisig”. Ugyanakkor azért szeretné Balázs Pétert, mert úgy érzi, hogy „ő biztosítaná a szolnoki közönségnek a vidámságot és a szórakoztatást, amire a közönségnek szüksége van.”
A bérletvásárló közönség visszajelzései, és a bérleteladási statisztikák azt mutatják, hogy a közönség nem csak „szórakozni” jár a Szigligeti Színházba. A polgármester úr nem végzett közvélemény-kutatást ez ügyben.
A polgármester arra kérte a
társulatot, hogy gondolkodjon a Balázs Péterrel való együttműködésben – művészi
gondolkodástól függetlenül -, "egy-két éves időszakban, próbaképpen".
A pályázati kiírás viszont négy éves időtartamot jelöl.
Szóba került, hogy Balázs már
kész előadásokat is hozna a színházba, így egyre inkább a befogadó színházi jelleget
erősítené. Erre nem lehet alapozni egy társulati felépítést, ezáltal a színház
elveszíti jellegét, arculatát, művészi identitását. Művészeit, technikai
állományát, végül nézőit. A megyében a színház a legfőbb kulturális
intézmény, ezért nem lehet személyes, könnyelmű ígérgetésből fakadó döntést
hozni.
A szolnoki Szigligeti Színház nagyfokú művészeti hagyománnyal bír. A korábbi vezetők, mint például Székely Gábor, Paál István, Schwajda György olyan magas szintű esztétikai értékrendszert állítottak, ami Szolnokot mindig kiemelt színházi műhellyé tette.
Ennek a megbecsült, magas szintű intézménynek a hírnevét veszélyeztetheti az, ha a színház olyan vezető kezébe kerül, aki nemhogy folytatná ezt a magasfokú munkát, hanem az állandó szórakoztatási kényszerrel lealacsonyítja azt!
Szalay Ferenc azért is kérte fel Balázs Pétert, mert azt akarja, hogy a pályáztatás után legyen egy biztos igazgatójelölt,- „ha fene-fenét eszik is, lesz igazgatója Szolnoknak”-, és ő ne kerüljön kellemetlen helyzetbe – a színház dolgozóival és a bérletes közönséggel együtt - , mint az első körben, amikor is Rátóti Zoltán hirtelen visszalépett.
„Ez a politikai helyzet, ami most van, ez mindent a felszínre hozhat, és az ellenkezőjét is. Az biztos, hogy változás kell a színházban. Hogy ezt a változást Balázs Péter hozza-e el, azt nem tudom.”
/ Szalay Ferenc, Szolnok város
polgármestere /
„Vagy teljesít valaki és tud, vagy nem teljesít, és nem tud.”
/ Szalay F. /
Ki ítéli meg a „tudás” mikéntjét, szintjét? A polgármester? A frakció? Sokkal inkább egy megfelelően összeválogatott szakmai grémium! Ebbe a szakmai grémiumba a polgármester a színházi szakmából nem akart jelöltet, mondván: "bárkire rá lehet mondani, hogy ő XY embere".
Azóta az öttagú szakmai bizottság nagyjából összeállt, de még nem véglegesen. Ennek a bizottságnak a kijelölésével kapcsolatban sem tisztázott, hogy ki jelölhet, és ki lehet jelölt!
A szerződtetési tárgyalások
április 14-én - tehát a pályázati kiírás közgyűlési elfogadása után közvetlenül
–, lezajlottak. A megbeszélést Szikora János, leköszönő igazgató vezette le. Ő
mindenkinek elmondta, hogy 90%, hogy Balázs Péter lesz az új igazgató. Azt is
elmondta, hogy ennek tükrében már Balázs nevében ajánl, ill. nem ajánl
szerződést a következő évadra. Tehát egy –még nem kinevezett – pályázó
nevében osztott szerződést, ill. bocsátott el embereket.
Balázs P. előző este látott egy előadást - először az évadban -, nyílván ez alapján dönthetett. Háromféle kategóriába kerültek a színészek. Közalkalmazott, darabszerződéses (bizonytalan hogy hány darabra, mikor?), és elbocsátott. Április közepén, amikor már mindenhol lezajlottak a szerződtetések. A társulat háromnegyede most teljes létbizonytalanságba került. Ráadásul a többiek is csak szóbeli ígéretet kaptak, tehát mindenki a levegőben lóg.
Szalay Ferenc polgármester úr a szolnoki Új Néplap hasábjain közölte, hogy felkérte Szikora Jánost, hogy Balázs Péterrel közösen állítsák össze a következő évad műsortervét. A szerződtetési tárgyaláson Szikora nem tudta megmondani, hogy milyen darabok szerepelnek a tervezetben.
Mihez képest küldenek el valakit?!
A színház költségvetése évi kb. 760 millió forint, aminek az egyik felét az állam adja.
Ennek megfelelő felhasználása gazdaságilag és művészileg is nagy felelősséget jelent.
A társulat megosztott. Az egyik része úgy érzi, hogy nem lehet beleszólása a kialakult helyzetbe, beletörődött, kibékült a neki felkínált lehetőséggel. Ez 8 főt érint, akiket Balázs P. közalkalmazottként „foglalkoztatna”, két éves időtartamra.
Készpénznek veszik a színfalak mögötti pletykákat – Balázs már dupla fizetést ígérget két jelenet között a takarásban -, és megadják magukat a még nem! eldöntött helyzetnek.
A társulat elbocsátott,
nagyobbik része felháborítónak tartja a kialakult helyzetet és művészi
méltóságában megalázottnak érzi magát.
„Ha van Balázs Péternél jobb jelölt, akár az a jobb jelölt is lehet a színház igazgatója.”
/ Szalay F./
A pályázat nyitott, tehát van lehetőség arra, hogy mind a társulat, mind a szakma érdekeinek megfelelő szintű vezető kerülhessen a Szolnoki Szigligeti Színház igazgatói székébe.
Reméljük, hogy ez a rendkívüli helyzet alkalmat ad arra, hogy ellentmondjunk a személyes és politikai érdekek érvényesülésének, amik tönkreteszik szakmai életünket - hiszen munkanélküliséghez vezetnek -, és elősegítik a színházi kultúra hanyatlását.
Az üggyel kapcsolatban a Népszabadságban, a Magyar Nemzetben, a Népszavában, a szolnoki Új Néplapban jelentek meg cikkek.
Ezt a levelet a társulat néhány tagja fogalmazta meg. Van köztük elbocsátott színész, de olyan is, akinek megbízási szerződést, vagy közalkalmazotti szerződést kínáltak. Igazságérzetük késztette őket a levél megírására.
Ui.: Balázs Péter a szerződtetésekkel kapcsolatban azt mondta: „én egy pályázó vagyok, nekem ebbe nincs beleszólásom.”
Szolnok, 2007-04-19.