2007. április 27.
Mentsük meg a Sirályt!

Miért nem akarjuk, hogy a Sirály az Eckermann, a Süss fel Nap, Tilos az Á, Mumus és a többi sorsára jusson?

Miért nem akarjuk, hogy a Sirály az Eckermann, a Kulti(?), a Süss fel Nap, Tilos az Á , Mumus és a többi sorsára jusson?
Miért ne csináljon Ráday Mihály raktárat vagy kiállítótermet a város közepén egy kulturális központ helyén?
Miért csak a halott köveknek járhat támogatás?
Miért nem lehet a kultúrára hivatkozni a jogi huzavonákkal szemben?


Május 1., A Civil Kultúra Napja
14 órától folyamatosan
Civilek, színházak, zenészek a Sirályért

Helyszín: Sirály, Budapest, 1065, Király u. 50., Sirály épülete, illetve a Király utca Sirály előtti platz.

A programról további, részletes információk: Sturovics Andrea 06-20-2081393, Susán Eszter 06-30-248-22-61, Schönberger Ádám 06-30-248-22-60 Illetve a maromessage@yahoo.com és a siraly50@gmail.com e-mail címeken.

A Király utca 50.-ben a Belváros szívében és a régi zsidó negyed egyik utcájában egy majdnem tíz éve omladozó épületkomplexumba 2006 szeptemberében magánszemélyek és civil szervezetek közösen "beköltöztek." Felújították és Sirály néven egy kulturális központot létesítettek, amely működésének hármas célt jelöltek meg: az első, hogy jól megközelíthető helyen lehetőséget adjanak minél több civil szervezet programjainak, amelynek segítségével úgy vélik, jó esélyt biztosítanak a civil élet felpezsdítésére és az egyes civil szervezetek közötti együttműködés kialakítására. A pincéből színháztermet alakítottak ki, amely alternatív színházi kezdeményezéseknek, színházi kísérleteknek ad otthont. A harmadik cél életet lehellni a kerület és a város skanzen jellegű zsidó negyedébe. A Marom Budapest szervezésében és koordinálásával zsidó kulturális programok jelentek meg, amelyek elsősorban a fiatalok számára szolgálhatnak információforrásul a zsidó gondolkodás aspekusairól és egyben szórakozási lehetőséget is kínálnak. A Marom Budapest arra törekszik, hogy régi gettó helyén ne csak felidézzék a régi zsidó negyed arculatát, hanem aktualizálja és újra értelmezze azt.

A Sirály hármas funkcióját egy nap alatt május elsején kívánják bemutatni, amikor a Főváros majális-hangulata közepette először megrendezik a Civil Kultúra Napját a következő civil szervezetek részvételével: Amnesty International, Critical Mass, Fair Trade mozgalom, Fauna, ittvan.org, Óvás, Kendermag, Mazsike, Tasz, Tilos Rádió, Védegylet, ZöFi. Programjukat alternatív színházi produkciók egészítik ki (Zsidó Színház, Gólem színház, stb.), rövid improvizációs és nagyobb esti koncertek (Triton, Strange Party Orchestra Chalaban, Said, Tibi Golan, Finita la Commedia stb), dj-k, illetve zsidó identitással kapcsolatos beszélgetések Kornis Mihály íróval és Kovács András szociológussal.

A Sirály jelenleg megmaradásáért küzd, mivel a Fővárosi önkormányzat a tisztázatlan jogi helyzet miatt, sok itt tevékenykedő magánszemély illetve civil szervezet, kulturális tevékenységet folytató csoport akaratával szemben május 22-én be kívánja zárni. Május elsejei programunkkal jelezni szeretnénk, mind a szélesebb nyilvánosság, mind a sajtó felé, hogy tevékenységünk feladása mind a civil, mind az alternatív színházi világot, mind pedig az éppen csak éledező zsidó kulturális életnek nagy veszteséget jelentene.

A Sirály! tevékenysége mindenképpen túlmutat saját érdekein, közösségi célokat szolgál, közösséget épít, egy szórakozóhely kereteit jóval meghaladja, ezért kérjük figyelmüket és a segítségüket.


Linkek