![]() |
2008. március 5., 6., 7., 9. 20h valamint 8. 19h és 21h
Egy este - 4 produkció. A Trafó olyan új sorozatot indít, amelyben egyszerre többen kapnak rövid darabokkal bemutatkozási lehetőséget. Négy az egyben. Négy fiatal magyar művész, művészeti csoport osztozik a Trafó terén öt estén át.
Bársony Júlia színész, Bérczi Zsófia képzőművész, Pataky Klári koreográfus és a HEPP Design tervezői valószínűleg tiltakoznának a nevük mellé került kategorikus besorolás ellen, hiszen alkotásaikban rendre átlépik az egyes műfajok között húzódó határokat. Az esteken a műfajok keveredésének jegyében lesz fotókiállítás-akció, design-színházi előadás, táncelőadás és különös utazások. Egyiptom és Skandinávia után Álomországon keresztül érkezünk haza Budapestre, a Blaha Lujza térre.
Élőkép Társulat - Bérczi Zsófia: Sivatagtemplom / Fotókiállítás - akció, életre kelő képek
A kiállítás egy oázis fellegvárának részlete. Lakói a fekete asszonyok. Az ortodox iszlám viselet az első szent fal, mely védelmezi őket. Templomuk a sivatag és az elhagyott romvárosok, ahol élnek. Szentek és lázadók egyben. A kiállítás képei Egyiptomban készültek, ahová Bérczi Zsófia a Magyar Állami Eötvös Ösztöndíj támogatásával jutott el három hónapra.
Bérczi Zsófiafotóművész, vizuális művész a Magyar Iparművészeti Egyetem, vizuális kommunikáció szakán, fotó szakirányon végzett, majd a Szellemkép Szabadiskola, fotó szakán tanult. Elnyerte a Pécsi József Fotóművészeti Ösztöndíjat, aFormatervezési Nívódíj Pályázatot, és az Oktatási Minisztérium különdíját a Medence Csoporttal. (Kerekesszékes Labirintus terve, Ability Park). Tagja a Kortárs Táncszínházi Egyesületnek, a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének; alapító tagja és elnöke a 2004-ben megalakult Élőkép Egyesület művészeti alkotóközösségnek. Az Élőkép Társulat Lepkévé válás című darabját 2005 novemberében a Temps d' Images/Képek ideje fesztiválon láthatták a Trafó látogatók. A látványból kiinduló különleges, érzékeny színházi produkciók, installációk, kiállítások kötődnek a nevéhez.
"A képek a női lélek belső szabadságához vezető út négy stációját jelenítik meg: az elfogadó hétköznapok (1); az ébredő vágy és lázadás (2); majd a felszabadult, megnyílt és ismét megnyugodott lélek (3) stációit; s végül az elindulást a magányos belső úton az igazi forrás felé (4). Képeimmel kétfajta változás lehetőségére szeretném felhívni a figyelmet. Az egyik az egyenjogúság számomra természetes igénye: szeretném, ha enyhülne a gyámság tradíciója. A másik azonban az, hogy szeretném, ha a materiális világ megnyílna a metafizikus sík, a materiálistól elrugaszkodó szemléletmód, a kollektívbe olvadó egyéni út keresése felé."
/Bérczi Zsófia/
Koncepció, képek, díszlet: Bérczi Zsófia
Alkotótárs, hangmontázs: Bársony Júlia
Szereplők/Performers: Károlyi Zsuzsanna, Kántor Kata, Fenyvesi Boga, Bérczi Zsófia, Bársony Júlia
Munkatársak: Füredi Tamás, Bolyácz Jeromos
Támogató: Magyar Állami Eötvös Ösztöndíj
Köszönet: Szirtes János, Károlyi Zsuzsanna, Bársony Júlia, Angster Erzsébet
HEPP: Svédasztal /Design - színházi előadás
A tervezett tárgyak tele vannak pozitív melankóliával, a holnap utáni vágyakozással, gyerekkori emlékekkel, régi kacatok szeretetével és ártatlan huncutsággal.
A HEPP - bár fő profiljuk a tárgy és ruhatervezés - művészeti csoport. Összművészeti események létrehozásával, egyedi workshopok szervezésével is foglalkoznak, tárgyaikat performansz jellegű előadásokon mutatják be. A Svédasztal korábbi rendezvényeikhez hasonlóan eltér a divatbemutatók, kiállítások és színházi előadások szabályaitól, hiszen ötvözi a színházi előadás megismételhetetlenségét a kiállítások nyújtotta vizuális élménnyel. Az egyedien megtervezett terített asztal, a teríték, a szereplők öltözéke, az aláfestő zene mind egységes művészeti élménnyé forr össze. Az abrosztól a felszolgáló színészek koreográfiába rendezett táncáig mindent a csoport tagjai terveznek és kiviteleznek egy egységes produkció létrejöttének érdekében.
![]() |
![]() |
![]() |
A HEPP eddigi produkcióihoz hasonlóan a különböző művészeti ágak képviselői - a zene, színház, öltözéktervezés, tárgytervezés, design, fotó, videó és a grafika - együtt és egyenlő hangsúllyal, egymást támogatva alakítják ki az előadást. A csoport céljai között szerepel, hogy az előadások által nyújtott egyedi és megismételhetetlen élményt kiállítássá alakítsák, és hosszútávon is látogathatóvá tegyék.
A HEPP tagjai közül Kasza Emese és Ridovics Eszter 2006-ban diplomázott az Iparművészeti Egyetem (MOME) ruhatervező illetve kötő szakán, Kiss Dávid pedig a Budapesti Műszaki Egyetem formatervező szakának végzős hallgatója. A csoport tagjai közös külföldi (Barcelona, Ljubljana) tanulmányi ösztöndíjak után kezdtek együtt bemutatókat szervezni. Első közös kollekciójukat 2006 őszén mutatták be. Tiszta vonalakból, egyszerű formákból, minél több természetes anyag felhasználásával békés, intelligens és funkcionális tárgyakat teremtenek, amelyek képesek harmóniát közvetíteni. A csoport erős környezetvédelmi és erkölcsi identitással rendelkezik, fontos tárgyaik, ruháik és környezetük elő- és utóélete.
Tervezők: Hepp (Kasza Emese, Kiss Dávid, Ridovics Eszter)
Rendező: Ács Dániel
"A koreográfia egy ismétlődő álom. Minden ismétlődő álmot egy lelkiállapot idéz elő. Ameddig ez a lelkiállapot fennáll, az álom újra és újra ismétlődik. Az álom a tudattalan legtisztább terméke." Pataky Klári
Pataky Klári a fiatal hazai koreográfus-nemzedék egyik igazán izgalmas és érzékeny alkotója. Igen széles skálán mozgó, könnyed, játékos alkotó, bátran váltogatja a stílusokat az ironikus, szellemes Katona történetétől a retrómániás, érzelmi karambolokat felvonultató Hull az elsárgult… című darabon át egészen a minimalista szépségű Boleróig. Vannak egyműves, megszállott koreográfusok, akik minden darabjuknál ugyanannak a lenyűgöző monstrumnak a részeit csiszolgatják, míg mások minden próbafolyamatnál tiszta lappal, kíváncsian és nyitottan ugranak fejest az ismeretlenbe. Pataky Klári egyértelműen az utóbbiak közé tartozik.
(Tóth Ágnes Veronika)
Koreográfia: Pataky Klári
Fény: Szirtes Attila
Táncolják: Arany Virág, Domokos Flóra, Kántor Katalin, Lipka Péter
Támogatók: NKA, OKM, Új-Előadóművészeti Alapítvány, SíN Kulturális Központ, Műhely Alapítvány
Élőkép Társulat - Bársony Júlia: Villamos
Nyugati - Blaha
Valóság - Álom?
Mire érdemes figyelni Budapest utcáin?
Bársony Júlia a Térszínháznál, Hudi Lászlónál és Ascher Tamásnál tanult színészetet, rendezést, Carlotta Ikedánál bhuto táncolt, Szirtes Jánostól pedig a performance művészetét sajátította el. Pályája izgalmasan, változatosan alakul: a Térszínház munkatársa, majd a Hunnia Filmstúdióban és a Magyar Televízióban szerkesztő és munkatárs. A Mozgó Ház alapítója és színészként hosszú ideig tagja. A Tilos Rádióban műsort vezet Kristálykert és Csipetke címmel. Két éve a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem óraadó tanára: a vizuális kommunikáció és az élő előadóművészetek kapcsolatát vizsgálja. Színészként számos filmben szerepelt, gyakran dolgozik Hudi Lászlóval, Ascher Tamással, és az Élőkép Társulattal.
Rendezőként a Tükörvilág performansz színházat jegyzi, legutóbb pedig rendezői minőségében a Gödör Klubban a Végtelen című performansz-kiállításon találkozhattunk vele.
Koncepció: Bársony Júlia
Alkotók: Bársony Júlia, Bérczi Zsófia, Bolyácz Jeromos, Fenyvesi Boglárka, Füredi Tamás, Stark Attila