2008. május 8.
Pályázati felhívás public art művek megvalósítására
a Reneszánsz Év - 2008 keretében
A Magyar Mûvelõdési Intézet és Képzõmûvészeti Lektorátus (MMIKL) a Reneszánsz Év - 2008 keretében és támogatásával országos, nyílt pályázatot hirdet public art munkák vidéki nagyvárosokban való megvalósítására. A pályázat lebonyolítója az MMIKL szakmai igazgatósága, a Képzõ- és Iparmûvészeti Lektorátus (a továbbiakban: Lektorátus).
Eddig a public art megjelenései csekély kivételtõl eltekintve Budapestre korlátozódtak, ezen kíván a Lektorátus a pályázat segítségével változtatni. Szeretné elõsegíteni, hogy a vidéki nagyvárosokban is szerepet kapjanak azok a mûalkotások, melyek a kortárs magyar kultúrában szellemi frissülést, a kortárs mûvek befogadása terén pedig új befogadói szemléletet hozhatnak. A programsorozat megvalósítására az Oktatási és Kulturális Minisztérium 30 millió Ft keretösszeget biztosít.
A pályázat célja, hogy 2008 szeptemberében olyan kortárs képzõmûvészeti alkotások kerüljenek a partnerséget vállalt városok (Debrecen, Dunaújváros, Eger, Gyõr, Miskolc, Pécs, Szeged és Szombathely) utcáira, amelyek az „utca emberét" próbálják megszólítani.
A kiíró a pályázóktól a társadalmi nyilvánosság tereihez és azok problémáihoz kötõdõ, kötetlen mûfajú, lehetõleg helyspecifikus és interaktív, de minden esetben kontextusfüggõ, az adott közösséget vagy a társadalom egészét érintõ kérdéseket tematizáló mûveket vár. A két hétig látható public art alkotások a kortárs mûvészet eszközeinek segítségével kíséreljenek meg közérdeklõdésre igényt formáló kérdéseket felvetni, a nem mûvészet-orientált közönségréteget a mûvek által teremtett szituációk révén elgondolkodtatni. Törekedjenek a párbeszéd ösztönzésére, amelynek segítségével a helyi társadalom különbözõ szegmenseit véleményformálásra, és együttgondolkodásra ösztönözhetik.
Pályázati feltételek:
A pályázat nyelve: magyar
Mûfaji vagy technikai megkötés nincs.
A public art mû lehet: akció, installáció, szobrászati tárgy, murális alkotás, integrált design, fényfelirat, kivetítés, performance stb.
Egy pályázó több pályatervet is benyújthat, illetve ugyanazt a pályatervet több helyszínre is be lehet nyújtani.
Adott városba pályázatot csak a helyszínen lehet beadni!
A megvalósítás konkrét helyét minden pályázatban pontosan meg kell jelölni.
Az alkotóknak tekintettel kell lenniük arra, hogy a mûvek nem részesülnek õrzésben, a közönséggel való találkozás, ill. az idõjárás viszontagságainak hatásaival a szerzõ(k)nek a tervezés során számolnia kell.
A pályázó pályázatának beadásával tudomásul veszi, hogy a mû bármiféle sérüléséért, vagy megsemmisüléséért sem a kiíró, sem a partnerei felelõsséget nem vállalnak.
Ugyanakkor az alkotónak arra is tekintettel kell lennie, hogy a mû az elhelyezés / felállítás, a felhasználás két hete, ill. az elbontás ideje alatt sem balesetveszélyt, sem egészségre ártalmas hatásokat nem okozhat.
A beérkezett pályázatokból városonként 1-2, összesen maximum 16 pályázati terv kerül megvalósításra.
A projektek támogatási kerete megvalósuló mûvenként maximálisan nettó 1.000.000.- Ft, amely összeg sem az Áfá-t, sem az esetleges közterheket nem tartalmazza, amelyeket a pályázatkiíró fizet. Tartalmazza ellenben a megvalósítás, mûködés és elbontás minden egyéb költségét (szállítás, építés, bontás, az installáláshoz szükséges eszközök stb.)
A mû megvalósításának összköltségvetése a támogatási keretnél nagyobb is lehet, ebben az esetben azonban a pályázathoz csatolni kell a többletforrás meglétét igazoló kötelezettségvállalási nyilatkozatot is.
A pályázat nyerteseivel az MMIKL felhasználási szerzõdést köt. A támogatás kifizetése két részletben történik: az elsõ részlet a kuratórium döntése alapján a szerzõdéskötés után, a második a megvalósult mû átvételi zsûrije után.
A kiíró a pályázati folyamat nyilvánosságát biztosítandó a kuratóriumok döntését követõen az összes beadott pályázat anyagát közzé teszi a www.lektoratus.hu honlap pályázatok menüpontja alatt.
A nyomtatott és digitális formában (kizárólag CD-n vagy DVD-n) egyaránt beadandó pályázati anyagnak a következõket kell tartalmaznia:
1. Koncepció részletes mûleírás (max. 2 gépelt oldal) (a digitális változat rtf-ben vagy pdf-ben)
2. A helyszínrajzoknak megfelelõ, bírálható léptékû vizuális terv (rajz, számítógépes animáció, makett, fotó stb.), amely világosan érzékelteti a tervezett munka elhelyezésének és mûködésének módját, a környezettel való kapcsolódását, léptékét. (Makett vagy modell csatolása esetén annak mérete az 50 x 50 x 50 cm-t nem haladhatja meg.)(A digitális változat: a képek jpg-ben, az esetleges videók a Windows Media Player által lejátszható formátumban.)
3. Költségvetés, amely magában foglalja a terv megvalósításának, elhelyezésének, a mû mûködésének, leszerelésének és elszállításának tervezett költségeit. (a digitális változat rtf-ben vagy pdf-ben)
4. A pályázó szakmai életrajza (a digitális változat rtf-ben vagy pdf-ben)
5. Névaláírás és elérhetõség (pontos postacím, telefon- és mobilszám, e-mail cím). (a digitális változat rtf-ben vagy pdf-ben)
A pályázó opcionálisan javaslatot tehet public art mûve befogadásának az elõkészítésére a városi helyi média vagy egyéb eszközök felhasználásával. A program elõtti egy-két hétben igyekszünk megnyerni az esemény számára a nyilvánosság figyelmét.
A konkrét helyszínekre készült pályázatok beadása és bírálata városonként történik, a mûvek közönség elé kerülésének ideje is településenként eltérõ.
A pályázatokat tartalmilag-esztétikailag, valamint a technikai, anyagi és biztonsági kivitelezhetõség szempontjából városonként eltérõ összetételû kuratóriumok bírálják el, amelyek az adott város által felkért, a kortárs mûvészetben jártas helyi szakemberekbõl, a public art területén elismert szakértõkbõl és a Lektorátus képviselõibõl állnak.
A pályázati kiírás feltételeit be nem tartó pályamunkák automatikusan kizárják magukat a pályázatból.
A mûvek köztéren való elhelyezéséhez / megjelenéséhez szükséges engedélyeket a partner települések biztosítják, továbbá a helyfoglalással kapcsolatos esetleges költségeket is vállalják. Az üzemeltetés költségei azonban a támogatási keretet terhelik, ezeket szerepeltetni kell a költségvetésben.
Fontosnak tekintjük a program utólagos értékelését is, ezért ha a városlakók részérõl van rá fogadókészség, az érdeklõdõk részére a településen értékelõ vitafórumot biztosítunk a szervezõk és a mûvészek bevonásával.
A pályázat kiírója fenntartja magának a jogot arra, hogy:
1. a kuratóriumok döntése és a rendelkezésre álló keretek alapján a pályázatot csak a helyszínek egy részén rendezze meg,
2. a beadott pályamû a pályázó által megjelölttõl eltérõ helyszínen kerüljön megvalósításra,
3. amennyiben a partner települések a helyszíneket szándéknyilatkozatuk, ill. a velük kötött megállapodás ellenére nem biztosítják, az adott településen a project megvalósításától kötelezettségek vállalása nélkül elálljon akár az eredmények kihirdetése után is.