2005. március 23.
Márciusi hírlevél

A német alkotócsapat megálmodta előadás félreismerhetetlenül magán hordja egy másfajta, Magyarországon még kevésbé ismert színházi kultúra és esztétika jegyeit.

2004-ben a Krétakör történetének legsikeresebb évét zárta. A számos díjnál és elismerésnél is fontosabb, hogy teljesült legfontosabb célkitűzés: széles közönségrétegek ismerhették meg a színház munkáját. A Krétakör 8 ország 23 városában 221 előadást tartott és azokat 30 600 néző tekintette meg, Budapesten a látogatottság 104,5%-os volt.

Februári bemutató a Vidám Színpad nagytermében Ödön von Horváth: Kasimir és Karoline című előadás (rendező: Wulf Twiehaus) alaposan megosztja a laikus és a szakmai közönséget egyaránt. A német alkotócsapat megálmodta előadás félreismerhetetlenül magán hordja egy másfajta, Magyarországon még kevésbé ismert színházi kultúra és esztétika jegyeit. Ebben az évadban már csak két alkalommal kerül színre a Kasimir és Karoline április 7-én és 8-án, mely utóbbi estén közönségtalálkozó lesz a kiváló esztéta, Jákfalvi Magdolna részvételével, aki a Színművészeti Egyetemen oktat huszadik századi színházelméletet.
A beszélgetésben azt a gondolatmenetet szeretnénk továbbfűzni, amelyen első vendégünk Ascher Tamás indított el minket. Ő ugyanis a Wulf Twiehaus rendezte produkció, illetve az idei egyéb krétakörös bemutatók (FEKETEország, Nibelung-lakópark) kapcsán azt a színházi palettán megjelenő új színházi nyelvet elemezte, amely külföldön talán ismerősebb a nézőknek, de itthon még igazi újdonságként hat.

Színház és Irodalom IV. -beszámoló-
Telt házat vonzott Színház és Irodalom sorozatának negyedik estéje is. A magyarul frissen megjelent Erica Fischer: Aimée és Jaguár, egy náci feleség és egy zsidó lány szerelmének igaz történetét elmesélő dokumentumregényéből olvastak fel a Krétakör színészei és Pelsőczy Réka. A címszerepekben megjelenő vendégművészünk és Láng Annamária egyúttal szerkesztői is voltak az estnek, melynek második felében a kedvünkért Budapestre utazó szerzőnő volt vendég. A részvételével zajló beszélgetés alapvető erkölcsi kérdéseket felvető pezsgő vitává alakult, s csaknem éjfélig tartott.


Hamlet3 a Burgtheaterben
________
Március 12-i bemutatóval Schilling Árpád a bécsi Burgtheater stúdiószínházában a Casinoban, Hamlet3 címen állította színre Shakespeare alapművét, három színésszel. Martin Schwab, Markus Meyer és a Krétakör társulatának tagja, Tilo Werner felváltva alakítják a darab főbb szereplőit, míg az epizódfigurák szövegeit az aréna-szerű játékteret körbeülő nézők közül olvassa majd be valaki. A Sirájban megkezdett utat folytatja a rendező azzal, hogy produkciójában lemond a szokásos színházi eszközök többségéről: se díszlet, se jelmez, se világítási effektusok, se kellékek nem segítik a színészeket az illúzió megteremtésében, csak saját testükre, hangjukra és a Shakespeare szövegre támaszkodhatnak. Az előadás dramaturgja a Burgtheater részéről Wolfgang Wiens, a Krétakörtől Veress Anna, aki a rendező tolmácsa is egy személyben.

R ö v i d h í r e k
__
A kétévente jelentős nemzetközi részvétellel megrendezett Kortárs Drámafesztivál programjába beválogatta FEKETEország című produkciónkat, mely április 26-án szerepel a rendezvény műsorán. Az előadást követően a kortárs európai drámáról tartunk pódiumbeszélgetést a fesztivál jeles vendégeivel.

A Bánki Gergely főszereplésével készült Fekete kefe című film elnyerte az idei Filmszemle fődíját.

W - munkáscirkusz című produkciónkat a 2004 Legjobb Külföldi Előadásának járó díjjal tüntette ki Kanadában a Québeci Színházi Akadémia.

Schilling Árpádnak a Krétakör társulatával forgatott Határontúl című filmje elnyerte az Angers-i Filmfesztivál nagydíját.

A Bábolna Rt. megújította támogatási szerződését a Krétakör Színházzal, így immár második éve részesülünk a kreativitást, az innovációt pártoló cég szponzorációjából.

Krétakörút
Márciusban a Liliom és a FEKETEország című produkcióink Franciaország hat városában vendégszerepelnek.

A Zsótér Sándor rendezésében színre kerülő előadást a Peer Gynt a tervezett április végi időpontról a következő szezon elején kerül színre.