2005. október 12.
2005/2006-os évadkezdés
A Thália Régi Stúdiójában október 14-én lesz a Krétakör következő bemutatója, Ibsen Peer Gyntjét Zsótér Sándor rendezésében játssza a társulat, Gyabronka Józseffel a címszerepben.
Az évad első premierje szeptember 14-én a Trafóban volt: Tasnádi István Phaidráját került színre. Az előadás ősbemutatója korábban a Salzburgi Ünnepi Játékokon volt, ahol meglehetősen elutasítóan fogadták:
„Reménytelenül fárasztó álságosságában az előadás pontosan olyan, ahogy Móricka képzeli a modern színházat. Csak itt Mórickát Doktor Mórickának hívják és posztdramatikus előadástudományból diplomázott.” – írta a Süddeutsche Zeitung, a „tűrőképesség határainak feszegetését” emlegette a Standard. Sokkal pozitívabb volt a visszhang Zürichben, ahol a tekintélyes Teaterspektakel fesztivál keretében játszota a Krétakör az előadást: „a többnyire finom, korszerű rendezés szinte mindvégig megőrzi könnyed színvonalát.”- ítélt a Neue Züricher Zeitung, míg a Tagesanzeiger kritikusa így ír: „Archaikus, felvillanyozó másfél óra, triviális és költői, csupa pátosz, komikum és szomorúság.”
A nagy érdeklődéssel kísért budapesti bemutatóról Koltai Tamás a következőt írta:
Magával az előadással nincs baj, sőt. Bizonyos fokig poroszos, de egyúttal "ostermeieres" és "zsótéros" is, legfőképpen azonban schillinges, ha ezen azt értjük, hogy Schilling Árpád sohasem ismétel, inkább kalandokba bocsátkozik, és önmagát új oldaláról kipróbálva jön ki belőlük.” (Koltai Tamás, Élet és Irodalom)
A Phaidra októberben koprodukciós partnereinknél Stuttgartban és Berlinben is szinpadra kerül, Budapesten legközelebb (és az évadban utoljára!) novemberben lesz látható a Trafóban.
Siráj
Sirájunk, amelyet nagy kritikai- és közönségsikerrel játszottunk az Edinburgh-i fesztiválon, elnyerte a Herald Angel díjat. Néhány szemelvény a kritikákból:
"Schilling csodálatos társulata három órán át lenyűgöző és felejthetetlen mesterkurzust ad nekünk a Csehov drámából." (Joyce McMillan, Scotsman) „Sztanyiszlavszkij sírna örömében, látva a színészi alakítások naturalista részletgazdagságát. Kevés ilyen szerényen ragyogó társulatot láttam, kevés ilyen fájdalmasan sokat mondó apró gesztusokkal dolgozó csapatot. Egészen kivételesen érzékenyek a mindennapi élet gyötrelmes boldogtalanságára.” (Kate Bassett, The Independent Online) "... én csak egyszer láttam olyan előadást, amely egyszerre szülte meg azt a komikumot és azt a melankóliát, amiről mindenki beszél, mégpedig az orosz Malij Színháztól. Azt hittem, orosznak kell lenni ehhez. Nos úgy látszik, magyarnak is lehet. (Robert Dawson Scott, The Times)
Krétakör-út
Őszi turné-sorozatunk lehetőséget adott, hogy végre a volt szocialista országokban is eljutott a társadalmi-politikai indíttatású előadás, a FEKETEország. Európának ezen a felén másként reagálnak a mai magyar valóságból merített, de egyfajta keleti életérzést közvetítő jelenetsorra. Nyitrán, Vilniusban, majd a wroclawi Dialog fesztiválon a közönség különösen értőn és érzékenyen, hatalmas lelkesedéssel fogadta a produkciót.
Új bemutató: Peer Gynt
Október 14-én a Thália Régi Stúdiójában lesz a Krétakör következő bemutatója, Ibsen Peer Gyntjét Zsótér Sándor rendezésében játssza a társulat, Gyabronka Józseffel a címszerepben. Mivel a terem befogadóképessége igencsak korlátozott, sajnos az októberi előadás-blokkra minden jegyet elkelt.
Színház és Irodalom VI.
Október 21-én 20 órakor a Merlin Színházban lesz felolvasószínházi sorozat újabb estje. Az „ír új hullám” jeles szerzője, a hazánkban is rendszeresen játszott Martin McDonaugh (Kripli, Piszkavas/Leenane szépe, Alhangya/Az inishmore-i hadnagy) új drámáját alkalmazzák felolvasó színpadra. A párnaember főhőse Katurian Katurian, író. Diktatúrában él, de meggyőződése, hogy történeteinek semmi közük a politikához, egészen addig, míg egy rejtélyes gyilkosságsorozat kapcsán elő nem veszi őt, és gyengeelméjű bátyját a rendőrség.
A műfajában is egyedi, színdarabba ültetett novellaciklusként is jellemezhető A párnaember felolvasószínházát Ascher Tamás rendezi a Krétakör színészeivel.
Forrás: Krétakör