2006. február 27.
Neil LaBute: A kegyelem napja (The Mercy Seat)
Neil LaBute: A kegyelem napja
Színház és Irodalom V. 2005. április 24. Millenáris, Kék Szalon

Neil LaBute kamaradrámái nemcsak a Broadway-n hódítanak. A legrangosabb európai színházak tűzik sorra műsorukra a színházzal csak pár éve foglalkozó szerző műveit, s a legkiválóbb rendezők fantáziáját is lángra gyújtják rendszerint egy alapötletre épülő, ám rendkívül alaposan kidolgozott, sokszor meglepő csattanóval végződő történetei.

Fordította: Vajda Miklós

Szereplők:

Péterfy Borbála
Scherer Péter

Munkatársak: Kiss Julcsi, Éltető András, Belényesi Zoltán

Dramaturg: Merényi Anna

Rendező: Schilling Árpád


A MŰ

2001 szeptember 11-e a katasztrófa dátuma, melynek szűkebb és tágabb értelemben vett következményeivel ma is nap mint nap szembe kell néznünk. Neil LaBute, amerikai színházi szerző, valamint hollywoodi forgatókönyvíró és rendező A kegyelem napja (The Mercy Seat) című darabjában ez a nap a szabadulás pillanata. Így gondolja legalábbis Ben Harcourt, akinek ezen a reggel a World Trade Center-beli irodájában kellett volna dolgoznia, de e helyett a szeretője, Abby Prescott lakásán volt, s így túlélte a támadást. Most úgy tűnik, ha nem vesz tudomást folyton csörgő mobiltelefonjáról, elmenekülhet felesége, gyerekei, a hétköznapok unalma és elbaltázott karrierje elől, s egyetlen hatalmas hazugság árán véget vethet a folyamatos hazudozásnak és a bűntudatnak. A katasztrófa, amely ezrek életébe került, neki új életet hozhat: szerelmével elölről kezdhet mindent. De Abby csak akkor tart vele, ha Ben előbb felhívja a feleségét és tiszta vizet önt a pohárba…

 A darab magyarországi jogtulajdonosa a Teatrum Mundi Színházi Ügynökség.

A toptipp kulturális ajánló Scherer Pétert az évad legjobb karakterszínésznek járó díjával tüntette ki a Kegyelem napjában nyújtott alakításáért.


EGYÉB MŰVEI

A szerző Magyarországon bemutatott művei:

Neil LaBute kamaradrámái nemcsak a Broadway-n hódítanak. A legrangosabb európai színházak tűzik sorra műsorukra a színházzal csak pár éve foglalkozó szerző műveit, s a legkiválóbb rendezők fantáziáját is lángra gyújtják rendszerint egy alapötletre épülő, ám rendkívül alaposan kidolgozott, sokszor meglepő csattanóval végződő történetei.

BASH
BASH című első darabját Bécsben Peter Zadek rendezte világhírű német színészekkel - s ez a darab lett Magyarországon az első LaBute-bemutató, Szentek fecsegése címen, melyet a Thália Színházban Margittai Ági vitt színre. Zadek egyik főszereplője, Judit Engel alakításával elnyerte a kritikusoktól az évad legjobb színésznőjének járó díjat, akárcsak Tóth Ildikó a Thália Régi Stúdióban bemutatott, melynek Znamenák István is díjazottja volt.

A modell (The Shape of Things)
„Ha egyvalamit megváltoztathatnál a pasidon, mi lenne az? És ha kettõt? Hármat? Egy eldugott amerikai egyetemi városban valóra válik az álom. Evelyn, a vagány művészettörténész hallgató épp a prűd városlakókat készül megleckéztetni, amikor belebotlik a kopott bölcsész Adambe. Beszédbe elegyednek, szó szót követ, végül a lány megadja számát a srácnak. És ezzel kezdetét veszi a nagy átváltozás. Csodákra képes a szerelem? A nagy naptól kezdve Adam egészségesebben eszik, fut, gyúr, egyszóval egyre kívánatosabb pasi lesz, miközben az egyetem legmenőbb nőjét mondhatja kedvesének. Legjobb barátja és annak menyasszonya tátott szájjal bámulják a nagy metamorfózist, a többi lánynak is egyre inkább csorog a nyála. A szerelmesek pedig boldogok. Mint Ádám és Éva a paradicsomban.
Íme tehát a tökéletes recept: szúrj ki magadnak egy kissé túlsúlyos, szemüveges, jelentéktelen bölcsészt és formáld saját képedre és hasonlatosságodra! Henry Higginsnek is megbocsátott Eliza Doolittle – hiszen végül is a szerelem vezérelte. Itt az ideje, hogy belássátok, srácok, most rajtunk a sor. És ugyan melyikőtök tiltakozna, ha egy szellemes, okos és minden tekintetben odaadó szexbomba venné kezébe sorsotokat? És nektek, csajok, ugye nem lennének gátlásaitok? Vagy mégis?"

Ezt a darabot egyébként maga a szerző rendezte meg először a londoni Almeida Színházban Rachel Weisszal a főszerepben, majd az eredeti szereposztásban filmet is rendezett belőle Faragjunk férfit címen.

Budapsten Merényi Anna - társulatunk dramatugja - fordításában és Lukáts Andor rendezésében játszották az előadást a Pesti Színházban nagy sikerrel, négy egyetemista Telekes Péter, Zeck Julianna, Tornyi Ildikó és Varju Kálmán szereplésével.

Linkek