![]() |
Az est vendégei voltak: Ascher Tamás, Ács János, Básti Juli, Bezerédi Zoltán, Jordán Tamás, Lázár Kati, Lukáts Andor, Molnár Piroska Hallhattak verseket a még megjelenés előtt álló Halpagár című verseskötetből, musicalbetéteket és Brecht-dalokat a szerző legendás fordításaiból, jeleneteket sokszor játszott és bemutatásra váró saját színdarabokból és persze legendásan kíméletlen, páratlan publicisztikájából - a FEKETEország szellemében.
Még egy éve sem volt, hogy az akkor már beteg író megnézte előadásunkat, melyből az ötvenediket az ő emlékének szenteltük.Eörsi István: Halálom reggelén a kaposvári színházban
A legutóbbi Krétakör-premierrel egy napon, január 13-án mutatja be a kaposvári Csiky Gergely Színház a három hónapja meghalt író-dramaturg Eörsi István Halálom reggelén című, a drámaíró Heinrich von Kleist gyilkossággal súlyosbított öngyilkosságát megelőző nap eseményeit feldolgozó drámáját. Az ősbemutatót Lukáts Andor rendezte, a költő szerepében Znamenák Istvánt láthatják. További előadások a hónapban: 27, 28, februárban: 3, 4, 18, 19.
Johann Gottlob Dreising lelkész bejegyzése a stahndorf-machnowi lelkészkönyvbe:
Ezernyolcszáztizenegy november huszonegyedikén a kis machnowi dombságon, a berlini országút mentén, Bernd Heinrich Wilhelm von Kleist lelőtte a járási tűzszerész társaság főszámvevőjének és tartományi könyvelőjének, Friedrich Ludwig Vogel úrnak a feleségét, Adolphine Sophie Henriette-et, született Kébert, aki harmincegy éves volt, maga pedig a harmincnegyedik évében járt. A gyilkosság és öngyilkosság helyszínén két koporsóba, egy sírba temették őket. O tempora! O mores!
Eörsi István: Időm Gombrowiczcsal (részlet)
Mi közöm Kleisthez? […]
"Mi Hekuba neki s ő Hekubának, Hogy megsiratja?" - kérdi döbbenten Hamlet az első színész monológja után. Hekuba egy öreg királyné, feltehetően csak a legendákban élt.
Miért igéz meg a halálittas Kleist engem, aki inkább az élettől rúgok be? Miért veszem komolyan én, a materialista, lélekvándorlásos miszticizmusát? Miért rendíti meg hedonista lényemet a boldogság mindenféle fajtájától és kiváltképpen a női érintésektől rettegő személye? Nacionalizmusoktól undorodó kozmopolitizmusom miért nem intézi el viszolygó kézlegyintéssel elvakult porosz tébolyát?
Halálhírétől mélyen megrendülve, a közös fájdalmat enyhítendő emlékeztünk író barátunkra a Krétakörben 2005. november 15-én. Vendégeink voltak a Kaposvári Színház legendás korszakának meghatározó egyéniségei, többek között Ascher Tamás, Básti Juli, Bezerédi Zoltán, Jordán Tamás, Koltai Róbert, Lázár Kati, Lukáts Andor, Molnár Piroska. S bár a Millenáris nagyterme nem telt meg teljesen, mégis elérte Eörsi István puszta nevével is azt, amit életében lenyűgöző optimizmusával és nyitottságával: ezen az estén olyan embereket ültetett egymás mellé a színpadon, akik közül sokan évek óta nem beszéltek egymással. Meghitt hangulatban tudtuk elbúcsúztatni közös szerettünket.
Én nyolc évig voltam Eörsi István munkatársa, társdramaturgja Kaposváron. Büszke vagyok rá, hogy egyúttal a barátja is lehettem. S bár a személyes veszteség éppoly pótolhatatlan, mint a színházi, rá gondolva mégis a mosoly győz a könnyek felett. És nem csak, mert olyan derűs természet és olyan nagyszerű ember volt.
Aki ismerte Eörsi Istvánt, szerette őt. S ha most bárki csóválná a fejét, annak azt mondom: akkor mégsem ismerte.
![]() |
Az est műsorának teljes anyaga (386,6 kByte) |