2006. április 14.
2005. november 17. - Millenáris
A Főváros Napján a Krétakör és a Magyar Narancs közös estje.
Mi történik Budapesttel?
Sokan, akik szeretjük ezt a várost, szorongva figyeljük, hogyan változik meg szemünk láttára a képe. Az észak-pesti Duna-part épülő toronyházai, a józsefvárosi fejlesztések, Észak-Csepel eladása, a belvárosi foghíjtelkeken emelt irodaházak, a Nemzeti Színház és a Művészetek Palotája, a lakópark-építési láz mintha azt sugallanák, hogy az értelmes városfejlesztést ellehetetlenítette a város közigazgatási széttagoltsága, s hogy nem koncepciók, hanem érdekek és ellenérdekek versengenek egymással.
A november 17-i FEKETEország után ezekről a kérdésekről beszélgettünk.
Vajon a város vonzza jó programokkal a befektetőket, vagy enged az üzleti érdekek nyomásának? S a befektetői szándékok vajon túlmutatnak-e a profitszerzésen? Igaz-e, hogy ami a Demszky-korszakban építészetileg történt, az a fantáziátlansággal, az igénytelenséggel és a vizuális konzervativizmussal írható le? A város jelenlegi állapotáért hogyan oszlik meg a felelősség a főváros és a kerületek, az építészek és a befektetők közt?
Kiindulópontunk a Józsefváros egy részének most lendületbe jött átépítése volt, a Corvin-Szigony Projekt.
Ehhez ajánljuk szíves figyelmükbe a Magyar Narancs (www.narancs.hu) három, a közelmúltban megjelent cikkét: Gettórehabilitációs terv a Józsefvárosban: Borotvaélen (Magyar Narancs, 2005. november 10.); valamint Édes grundok és Grand Slum (Magyar Narancs, 2005. október 13.)
Meghívott vendégeink voltak:
Dévényi Tamás (építész), Molnár György (a VIII. kerületi Önkormányzat képviselője), Futó Gábor (ügyvezető - Futureál), Koszorú Lajos (városépítész).
A beszélgetést Mihancsik Zsófia vezette.